Co pracodawca musi zrobić po zatrudnieniu obywatela Ukrainy ?

Print Drukuj
Flaga UA

Pracodawca, który zatrudni obywatela Ukrainy ma jeden obowiązek do wypełnienia – zgłoszenie tego faktu w ciągu 14 dni do powiatowego urzędu pracy. Dotyczy to ob. Ukraiiny zatrudnianych na podstawie specustawy.

Na stronie www.praca.gov.pl dostępny jest specjalny wniosek elektroniczny - kafelek „Rynek Pracy - pomoc dla Ukrainy", a następnie "Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy (PSZ-PPWPU)". Należy wybrać urząd pracy, do którego zostanie złożony wniosek.
 
Instrukcja -  Jak założyć Profil Zaufany. Profil można założyć również poprzez platformę Envelo (Poczta Polska).

Powiadomienie należy złożyć w formie elektronicznej,  inne - nie są uwzględniane. 
_________________________________________________________________________________

Jak wynika z treści przepisów art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 poz. 690 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o pomocy (…)"., obywatele Ukrainy, których pobyt na terytorium RP został uznany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 tej ustawy oraz ci, którzy już przebywają legalnie w Polsce, są uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Polski bez wymogu uzyskania zezwolenia na pracę lub wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy do ewidencji oświadczeń, pod warunkiem, że pracodawca powiadomi właściwy powiatowy urząd pracy w ciągu 14 dni o podjęciu pracy przez cudzoziemca.

Taka konstrukcja przepisu oznacza, że uprawnienie cudzoziemca do podjęcia pracy w trybie art. 22 ust. 1 ustawy o pomocy (…) jest uzależnione od tego, czy pracodawca złoży powiadomienie w precyzyjnie określonym okresie – 14 dni, liczonych od dnia podjęcia pracy przez cudzoziemca.

Niedopełnienie tego obowiązku we wskazanym terminie oznacza, że podmiot powierza pracę cudzoziemcowi nielegalnie.

Możliwość skorzystania z tego rozwiązania jest uzależniona od spełnienia wszystkich wymogów określonych w przepisie, także wymogu złożenia powiadomienia w określonym terminie.

Jeżeli upłynął termin przeznaczony na złożenie powiadomienia podmiot nie ma możliwości doprowadzenia do sytuacji zgodnej z prawem poprzez wysłanie powiadomienia po okresie 14 dni. W takim przypadku konieczne jest ponowne powierzenie pracy temu cudzoziemcowi (nawiązanie nowej umowy), od którego liczony jest nowy okres 14 dni przewidziany na złożenie powiadomienia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Uprawnienie obywateli Ukrainy do wykonywania pracy na terytorium RP w trybie art. 22 ust. 1 ustawy o pomocy (…) przysługuje wprost z mocy prawa, w związku z tym nie ma rozwiązań proceduralnych, które pozwalałyby na ocenę i ewentualne uwzględnienie przez powiatowy urząd pracy powodów, dla których pracodawca spóźnił się ze złożeniem powiadomienia o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Kwestia winy za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi może być wzięta pod uwagę przez organy kontrolne w trakcie kontroli legalności powierzenia pracy cudzoziemcowi.

 
Informacje o publikacji dokumentu