Szanowni Państwo,
informujemy, że od 29 lipca br. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 lipca 2022 r. w sprawie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. z 2022 r, poz. 1558), które zastąpiło rozporządzenie z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
Nowe „rozporządzenie trybowe" zostało opracowane w większości w oparciu o przepisy dotychczas obowiązującego rozporządzenia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
Najistotniejsze zmiany wprowadzone na mocy nowego rozporządzenia dotyczą m.in.:
1. Wydania informacji starosty na temat możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy.
W § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia przewidziano, że powiatowy urząd pracy kieruje do pracodawcy kandydatów, którzy spełniają wymagania określone w ofercie pracy, a jednocześnie wyrazili zainteresowanie podjęciem oferowanej pracy. W praktyce oznacza to, że osoba bezrobotna, którą skierowano do podmiotu występującego o wydanie informacji starosty będzie mogła odmówić przyjęcia oferty bez obawy o utratę statusu bezrobotnego.Takie rozwiązanie przyczyni się do poprawienia skuteczności testu rynku pracy oraz zwiększenia szans na znalezienie zatrudnienia przez osoby bezrobotne. Nowa regulacja zmniejszy także obciążenie powiatowych urzędów pracy, które nie będą musiały kierować do pracodawcy wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych spełniających wymogi określone w ofercie pracy. Kierowane powinny być tylko osoby zainteresowane.
Informację starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy wydane zostaną w liczbie egzemplarzy odpowiadającej liczbie miejsc pracy, na które urząd pracy nie znalazł odpowiednich kandydatów. A zatem w przypadku, gdy urząd pracy częściowo zaspokoi potrzeby kadrowe pracodawcy w wyniku procedury „testu rynku pracy" informację starosty wydaje się tylko w liczbie egzemplarzy odpowiadającej liczbie miejsc pracy, na które urząd nie znalazł kandydatów spośród osób bezrobotnych i poszukujących pracy.
Każdemu z egzemplarzy informacji starosty zostanie nadany unikalny numer identyfikacyjny, w związku z tym nie będzie wymogu złożenia oryginału tego dokumentu w postępowaniu o wydanie zezwolenia na pracę. Jak wynika z § 9 ust. 3 rozporządzenia, jeden egzemplarz informacji o określonym numerze identyfikacyjnym może zostać dołączony tylko do jednego wniosku o wydanie zezwolenia na pracę.
Informację starosty umieszcza się w systemie teleinformatycznym w sposób umożliwiający wojewodzie zapoznanie się z tą informacją.
2. Oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej, czy zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 88j ust. 1 pkt 3–7 albo okoliczności, o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt 1–6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. (tzw. „oświadczenie o niekaralności").
Rozporządzenie przewiduje, że do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową, przedłużenia zezwolenia, a także do oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi składanego w celu wpisu do ewidencji oświadczeń, należy dołączyć „oświadczenie o niekaralności" podpisane przez podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi, zgodne ze stanem faktycznym w dniu złożenia wniosku lub oświadczenia, podpisane nie wcześniej niż 30 dni przed tą datą. Ponadto, uwzględniając przepisy art. 88x ust. 1a ustawy o promocji (…), które wyłączają obowiązek odmowy udzielenia zezwolenia na pracę sezonową w przypadku ukarania pracodawcy za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi, we wzorze oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej, dotyczącego okoliczności, o których mowa w art. 88j ust. 1 pkt 3–7 ustawy zamieszczono pouczenie o braku wymogu wypełnienia pkt 4, gdy dokument ten jest dołączony do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową.
Zachęcamy do składania dokumentów poprzez platformę praca.gov.pl .
Poniżej do pobrania nowe wzory dokumentów dotyczące:
Oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi:
- Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi,
- Oświadczenie podmiotu działającego jako agencja pracy tymczasowej o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w charakterze pracownika tymczasowego,
- Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi dotyczące okoliczności, o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt 1-6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Wydania zezwoleń na pracę sezonową:
- Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- Wniosek podmiotu działającego jako agencja pracy tymczasowej o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w charakterze pracownika tymczasowego,
- Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o zgłoszeniu się cudzoziemca w celu wykonywania pracy sezonowej,
- Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi dotyczące okoliczności, o których mowa w art. 88j ust. 1 pkt 3-7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Oświadczenie dot. karalności, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej,
- Wniosek o przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- Wniosek podmiotu działającego jako agencja pracy tymczasowej o przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w charakterze pracownika tymczasowego.
Pobierane opłaty:
- 100 zł – za oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi,
- 30 zł – za zezwolnienie na pracę sezonową lub przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową.